Proč jsem šel do politiky?

Dnešek je pro mne dnem zamyšlení, proč opět kandiduji po 11 letech do Sněmovny. Důvodů je samozřejmě víc, ale jedním z nejsilnějších je, že mne opět trápí, jak znovu veřejný prostor dokáže být krutý a hnusný vůči názoru jednotlivce. Je smutné, jak dokáží být lidé nesnášenliví, naštvaní a letos i vyděšení. Přitom mezi lidmi je spousta laskavosti, ochoty, úsměvů. Ale jen do okamžiku, než se rozjedou témata jako covid, roušky a testování, Babiš, poslanci a senátoři, bída, migranti, terorismus, Afghánistán, katastrofální sucho, ohně, záplavy a všechno, co je špatné, odporné a děsivé. Covid je prý jen manipulace a lež, přírodní katastrofy jsou prý jednoznačně kvůli klimatickým změnám, politici jen kradou a snaží se ožebračovat ostatní, Babiš lže, piráti jsou fetky, Rusko nás nenechá na pokoji, migranti nás zaplaví a vezmou nám naši zem, Německo na všem vydělá, a navíc prý zakazuje jíst maso v továrně, Britové mají štěstí, že vypadli z EU, bylo lépe za komunistů, Česká televize je strašná a ……. Myslím, že bych o naší náladě mohl psát ještě dlouho. Ale nechci!


Chci dnes psát o tom, proč věřím v parlamentní demokracii. Ona není ideální, jako ostatně téměř nic v politice co svět světem stojí, ale je stále to nejlepší, co máme. Vyzkoušeli jsme si už v minulosti kde co, ale ve všem to byla buď nadvláda rodů nad ostatními, utlačování režimem, okupace, nebo nerovná společnost a zastupování zájmů jenom někoho atd. Pravdou ale je, že dnes má každý šanci podílet se na volbě, jen to chce k volbám přijít. Opravdu nechápu lidi, co nevolí. Vždy se mi chce jim říci, že tím se zbavují na 4 roky práva mluvit, kritizovat, být nešťastní ale i šťastní, užívat výhod občanství této země atd. Jenže nevolbou dávají prostě ruce pryč od věcí veřejných. Dobrá, je to jejich právo, ale ať si pak žijí v bublině, nikoho neotravují svým “nenázorem” a počkají si zase na další kolo. Třeba jim dojde, že udělali chybu, když to nechali na druhých.


Jednoznačně ale nesouhlasím s větou - nemám koho volit. To je blbost, protože kdyby to byla pravda a opravdu by to pro ně bylo nesnesitelné a měli alespoň špetku zájmu, statečnosti a odvahy to změnit, tak si sami založili stranu nebo hnutí, sehnali si 1000 podpisů, zorganizovali kámoše a známé po celé republice, sehnali peníze na kampaň a pak se pokusili oslovit veřejnost a uspět. Místo toho ale říkají, že politika je svinstvo, že to je ztráta času, jsou tam jen samí prospěcháři a hnůj, že se tam jen krade a že to je stále ta stejná svoloč, která nic nechce změnit.


Síla? Ale vůbec ne, stačí si chvilku prohlížet všemi milované a používané sociální sítě. Tolik “pravdivých a správných” názorů na politiku a politiky, hnusoty a plivání na lidi, co se snaží názory prezentovat nebo obhajovat, vám rychle otevřou oči. A pak chtějte po někom tzv. "lepším", aby se do tohoto pustil. Prý jen blázen?!

Jsou ale všichni stejně "oškliví"? Jasně že NE. Lidé naštěstí volit chodí a volí si své zástupce a ti pak vládu. To je demokracie. Že se nám ta vláda občas nelíbí a příčí? To je prostě dáno výsledkem volby těch, co přišli volit. Zamyslet by se měli ti, co nechodí a pak se jen rozčilují, protože víc dělat nemohou.

Zpět na začátek, proč tedy já? Protože věřím na parlamentní demokracii, mám své konzervativní názory za kterými si stojím a protože chci v parlamentu zastupovat a hájit všechny, co mají stejné vidění světa. Nepliju na druhé, nenazývám je šmejdy, smrady a všelijak jinak, chci s nimi diskutovat a přesvědčovat je o svých názorech, na které podle ústavy a charty mám právo. Nikdo mi ho nebude upírat!

Kandiduji v Praze na kandidátce Trikolora Svobodní Soukromníci